Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | İletişim |                                                                                      

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Fikret MEMİŞOĞLU

Fikret MEMİŞOĞLU

Kategori  Kategori : ELAZIĞLI YAZARLAR
Yorumlar  Yorum Sayısı : 1
Okunma  Okunma : 1762
Tarih  Tarih : 23 Kasım 2010, 12:08

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

FİKRET MEMİŞOĞLU BELGESELİ

 Harput tarihi Huriler den – Hititlere ,Urartular dan – Perslere ,Romalılara.Artuklular dan –Selçuklulara , Osmanlılara kadar uzanan ve her karışı tarih kokan  bir ortaçağ şehridir.Harput merdiven gibi kat ,kat  göğe yükselen evleriyle,muhteşem Harput musikisiyle , şarkılarıyla , şairleriyle ,alimleriyle ,evliyalarıyla,halkoyunlarıyla ,yemekleriyle , el sanatlarıyla  ve çarşılarıyla doğunun kültür merkezidir. İşte bu yüzdendir ki seyyahlar Harput için ‘Efsanevi Şehir ‘ diyecek kadar Harput’u büyüleyici bulmuşlardır.

 Harput köklü kültürünün tesirinde yetişen ve tarih sayfalarında yerini almış nice bir birinden değerli  kültür adamlarını , bilim adamlarını , iş adamlarını , sanatçıları , edebiyatçıları , askerleri,evliyaları bağrından yetiştirmiştir.Yaptığı araştırmalarla , yazdığı kitaplarla , dergilerle ,makalelerle  ve sivil toplum örgütlerinde yaptığı çalışmalarla bir çok ilklere imza atan ve ölümünün üzerinde uzun yıllar geçmesine rağmen  insanların gönlünde taht kuran bir gönül insanından bahsedeceğiz.Bu kıymetli insan  Fikret Memişoğlu dur.

 Harput kültürünü araştırmış yetiştiği topraklara sevgisini , vefasını göstermiş bir  insandır Fikret MEMİŞOĞLU. Hayatının en verimli çağlarını Harput kültürünü araştırmaya ayıran bir halkbilimcidir. Bu uğurda  malını ,mülkünü hatta sağlığını feda etmiştir.Sevdiği ve tutkuyla bağlandığı Harput kültürüne,müziğine  adamıştır.

 Fikret MEMİŞOĞLU çıkardığı kitaplarla dergilerle çok iyi bir yazar ve yayıncıdır. Fikret MEMİŞOĞLU yazdığı şiirlerle, makalelerle kalemi çok güçlü bir yazar ve şairdir.Fikret MEMİŞOĞLU çok iyi bir halkoyunları eğiticisidir.Fikret MEMİŞOĞLU çok iyi bir vakıf insanıdır.Fikret MEMİŞOĞLU tüm makamlara sahip bir müzik adamıdır. Fikret MEMİŞOĞLU çok başarılı bir avukat olarak yaşamı örnek alınabilecek bir insandır.

 Fikret MEMİŞOĞLU 1915 yılında Elazığ’ın Kesrik Mahallesinde doğmuştur.Altı kardeşin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelir.Dedesi Hacı Arif MEMİŞOĞLU Kesriğin sevilen tanınan ailelerindendir.Babası Memişoğlu Osman Remzi 1902 yıllarında Harput’da memurluk yapmış 1930 da taini Ankara’ya çıkınca emekliliğine kadar Ankara’da çalışmış Sayıştay Murakıplığından emekli olmuştur. Annesi Munire Hanım Elazığ’ın Aybağı Köyündendir.Osman Remzi 1920 lerde o günün gazetelerinde makaleler , şiirler yazan ve edebi kişiliği olan bir şahsiyettir.

 Fikret MEMİŞOĞLU küçük yaşından itibaren babasından etkilenmiş edebi yönünün gelişmesinde babasının şiirleri yazıları çok etkili olmuştur. Eğitim hayatına Kesirikte başlayan Fikret MEMİŞOĞLU liseye kadar eğitimine Kesrik’de devam etmiştir.Eğitimine Osmanlıca başlamış,Arapça  ve Farsça oldukça hakimdir.Elazığ’da lisenin olmaması nedeniyle eğitimi için Diyarbakır’a gitmiştir. Lise yıllarında şiir yazmaya başlamıştır.Fikret MEMİŞOĞLU aruz vezni ile şiir yazan son ustadlardandı.Babasının işi nedeniyle Ankara’ya gitmesiyle Fikret MEMİŞOĞLU’da tahsil hayatına Ankara’da devam etmiş liseyi Ankara da bitirmiştir.

 Fikret MEMİŞOĞLU Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine kayıt yaptırmış ve 1937 yılında okulu bitirmiştir. Aynı yıl askere gider ve yedek subay olarak askerliğini KARS ’ta yapar. Askerlik dönüşü Maraşal Fevzi ÇAKMAK ve Osman BÖLÜKBAŞI ile siyaset atılmış partinin siyaset yapma tavrının kendisine uymaması nedeni ile partiden ayrılmıştır. Fikret Memişoğlu asker sonrası küçük bir aradan sonra  Adalet Bakanlığında hakim olarak göreve başlar sırasıyla 1939-1943 yılları arasında  Çanakkale Bozcuada’da  1943-1948 yılları arasında Tunceli Pertek İlçesinde hakimlik yapar.1954 yılında Pertek’de çalıştığı yıllarda aslen Harput’lu olan Ayşe TARHAN hanımefendiyle evlenir.

Bu evlilikten 5 çocukları olur.1946 seçimleri nedeniyle doğan ilk çocuğuna Seçmen adını verir.1947 yılında Güçmen,1952 yılında Arif ,1954 yılında Rüzgar , 1956 yılında Salkım doğar.Fikret MEMİŞOĞLU  Hakimlik görevinden ayrıldıktan sonra 1948 yılında  Mehmet Zeki  İlköğretim okulunun karşısında bir eve taşınır ve serbest avukatlığa başlar.Avukatlık bürosunu Elazığ eski Adliye binasının kuyumcular çarşısına yakın bir  yerinde tutar.Geçimini avukatlıkla sağlarken kültürel anlamda çalışmalarına canla , başla devam eder.

 1951 yılında Seko Mahallesi Tahir ŞAŞMAZ Caddesi üzerindeki ev kayınpederinden satın alır taşınır.Bu ev ölünceye kadar kaldığı ve çalışmalarını yürüttüğü yerdir.Fikret Memişoğlu 1948 yılından itibaren kültürel ve araştırmaya yönelik çalışmalara hız verir.1947 yılında Sıtkı ARPACI’nın kurucu başkanlığında Elazığ Turizm Derneği kurulmuştur.Fikret Memişoğlu 1948 yılında Elazığ’a taşınmasıyla bu dernekte görev alır ve bu yıllar Memişoğlu’nun halkoyunları çalışmalarını başlattığı yıllardır.1948 den 1955 yılına kadar Mehmet Zeki İlköğretim okulunun salonu olmak üzere Elazığ’ın değişik salonlarında ekipler çalıştırır.1955 -1967 yılına kadar sonra çalışmalarına Elazığ halk evinde devam etmiş ve özellikle Hafız Osman  ÖGE ile birlikte gece gündüz çalışarak Elazığ musikisinin güftelerini kağıda dökmüş usul ve makamlarına ayırarak Almanya’dan getirttiği  ve o tarihlerde yeni kullanılmaya başlanan makara bantlara kaydettirmiştir.Enver Demirbağ olmak üzere Harput musikisini doğru icra eden Mahalli sanatçılarla yapıtığı  kayıtları Ankara- İstanbul radyolarına göndermiştir.

1954 yılında Mehmet Zeki İlköğretim salonun da  çalıştırdığı çocuk  ekibi Aynı yılın temmuz ayında İstanbul Harbiye Açıkhava tiyatrosunda 50 çocuk ekibi arasında 2.lik ödülünü almıştır. O ekipte Ferzan ALAGÖK,Orhan ALAGÖK,Ali ÖZCAN,Malatacıklı Saffet,Doğan , Seçmen MEMİŞOĞLU ve Roza TANOĞLU gibi Elazığ’ın tanıdığı isimler  yer almışlardır.Bu başarı o yıllarda Elazığlılar arasında çok büyük yankı bulmuştur.Özellikle  Davulcu Hüseyin SEZGİN ‘in küçük oğlu  Hıdır’ın çok genç yaşta davul çalmaya başlaması ve Fikret MEMİŞOĞLU yanında yetişerek yarışmada davul  çalması büyük yankı bulur. Fikret MEMİŞOĞLU Davulcu Hıdır ‘a  o kadar güvenir ki  Davulcu Hıdır’la,meşhur davulcu Karayılan’ı yarıştırır  Davulcu Hıdır  yeteneği ile çok büyük alkış alır ve beğeni toplar.

 Bu yarışmadan sonra Hıdır ve Mevlüt ikilisi Elazığlıların gönlünde taht kurar ve ayrılmaz ikili olurlar. Elazığ Folklörünü doğru icra eden sanatçılar olarak Fikret MEMİŞOĞLU bu ikili ile uzun yıllar birlikte çalışır.O yüzden  Elazığ da halkoyunları deyince akla Mevlüt –Hıdır ikilisi akla gelir.Yarışmada alınan bu derece  dernekçiliğe de farklı bir bakış açısı getirmiştir.Özellikle  bu başarı Fikret Memişoğlu’nun çalışmalarında ne kadar başarılı ve yöntem olarak ne kadar haklı olduğunun da tescili olmuştur.

 

Fikret MEMİŞOĞLU ve arkadaşları kültürel çalışmalarda daha etkin yol alabilmek için 1 Temmuz 1958 yılında Fikret MEMİŞOĞLU başkanlığında Ziver ÖGE ,Necati ÖAZKAYA,Canani DÖKMECİ  ve Refik ÖZDEMİR  yönetiminde Harput-Elazığ Halk Türküleri ve Halkoyunları Derneği adı altında bir dernek kurmuş bu alanda ciddi çalışmalar yapmıştır.Bu dernek postane altındaki Belediyeye ait Halkevi Binasında kurulmuştur.Bu bina 1965 li yıllarda  müze ve altı kütüphane olarak da kullanılmıştır.

 1960 yılında dernek bünyesinde gençlerden oluşan bir ekip oluştururken aynı zamanda Harput’un tarihsel sürecini ve bu sürecin halkoyunlarına etkileri de araştırılmıştır.Ayrıca Memişoğlu köy,köy dolaşarak kaybolma ve unutulma aşamasındaki Harput türkülerini,güfte,makam ve olaylarını ,manilerini ,destanlarını ,hikayelerini ,bilmecelerini ,fıkralarını ,ilahilerini ,koşmalarını,atasözlerini dualarını , beddualarını bilen insanları bulup onları konuşturup ve notlar almış ileriki yıllarda bu notları derleyerek kitaplarında kullanmıştır.

Gecenin bir vaktinde birkaç yaşlı köylüyü evine getirip onlarla birlikte çalışma odasına kapanır , onların söylediklerini not alırdı.Çünkü Fikret MEMİŞOĞLU çalışmalarını çok ciddi çok disiplini yapan bir insandı. Bunun için Memişoğlu deyişleri yani güfteleri şairin yazdığı gibi muhafaza etmenin güç olduğunu deyişleri doğru tesbit etmenin tek yolunun deyişleri birden fazla kişilerden dinleyerek aralarındaki farkı alarak doğrusunu aramaktır demiş bu yapılmadığı taktirde hata ve yanlışlıkların beste ve nağmelerin koynunda saklanıp duran ve deyişlerin doğrusunu unutturan bir tehlike olarak görmüştür.

 Memişoğlu güftelerin ilk haliyle tesbitini milli bir çaba ve hayırlı bir hizmet olarak görmüştür ve  çalışmalarını da  kılı kırk yararak bu hassasiyetle yürütmüştür. Evinden misafir eksik olmayan Fikret MEMİŞOĞLU tüm bu çalışmalarında rahmetli eşi Ayşe Hanım destek olmuş, gelen misafirlere günlerce yemek yapmak  pişirmek ve çay demlemek suretiyle yardımcı olmuştur.

 Fikret MEMİŞOĞLU’nun  kültürel alandaki çalışmalarına  en büyük desteği şüphesiz eşi Ayşe hanımdır.Ayşe Hanım aslen Harputludur.Eğitimli,görgülü,kendisini yetiştirmiş bir Elazığ Hanım efendisidir.Fikret MEMİŞOĞLU Harput Kültürünü bir hazine misali göz önünden akıp gittiğini bu hazineyi keşfetmekte geç kaldıkları konusunda kaygılarını dile getirirken bu  hazinenin görülmesi ve kültürün yaşanması için dernek bünyesinde yapılan çalışmaları Elazığ’dan İstanbul’a götürecek kadarda idealist bir insandır.

Fikret Memişoğlu Elazığ Kültürünü folklörünü , kültürünün özelliklerini yansıtan  gerek  bir çok özel geceler tertip etmiştir.Örneğin derneğin  kuruluşunun 1. yıldönümünü İstanbul spor ve sergi sarayında düzenlediği folklör gecesi ile kutlamış , böylelikle Elazığ kültürünü İstanbul’a tanıtmak İstanbul’da ki hemşehrilerimizle kaynaşmak amaçlanmıştır.Memişoğlu Elazığ kültürünü tanıtmak için  her fırsatı değerlendirmiş il dışındaki ve yurt dışındaki organizasyonlara katılmıştır.

 Bu kültür ve folklör çalışmalarından haberdar olan Turizm Bakanlığının 1960 yılında İngiltere ‘nin LIANGOLİN kasabasında  yapılacak halkoyunları yarışmasında  Türkiye’yi en güzel şekilde temsil edecek 5 il ekibi seçer. Bu ekiplerin arasına Elazığ yöresi ve  Fikret MEMİŞOĞLU’nun derneğini de davet etmiştir.O gün ekipte Baykal BOYDAK , Alattin , İsmet , Necati AKSOY gibi halkoyuncuları yanında yine davulda  Hıdır SEZGİN ve Klarnet de  Mevlüt CANAYDIN vardır. İngiltere’ye  gidilen Kafilede Memişoğlu’nun eşi de vardır.

 İngiltere’de 30 ülke den 35 yakın il yarışır.Türkiye bu yarışmaya da Bursa Kılıçkalkan , Trabzon horon ekibiyle 1.lik alır İller arası yarışmada ise Elazığ halay oyunu ile 3.lük alır.Bu yarışmada Çayda Çıra çok beğeni toplar ve en ilginç oyun olarak katılanların dikkatini çeker ve Mumlu Dans dünyaca tanınır.Aynı ekip ingiltereden Fransa’nın NİCE kentinde yapılan milletler arası folklör festivaline davet edilmiş burada yapılan gösterilerde Elazığ ekibi defalarca sahneye davet edilmiştir ve ayakta alkışlanmışlardır .Özellikle Mevlüt CANAYDIN VE Hıdır SEZGİN izleyenlerin beğenisini toplamıştır.Bu başarılar Fikret MEMİŞOĞLU’nun yaptığı çalışmalarda ne kadar doğru yolda olduğunun da  herkese göstermiştir.

 İngiltere dönüşü aynı ekip Elazığ Aile Çay bahçesinde Elazığlılara gösteri yapmış ayakta alkışlanmıştır.

 Fikret MEMİŞOĞLU  Harput-Elazığ Halk Türküleri ve Halkoyunları Derneği başkanlığını yaparken aynı yıllarda  Elazığ Foklör  Dernegi Başkanlığında Hüseyin SARISALTUK yapmaktadır.İlerleyen zamanlarda bu iki dernek rekabet içerisinde çalışsalarda Fikret MEMİŞOĞLU yaptığı çalışmalarla ön plana çıkmasıyla Elazığ Folklör Derneği kapanmış Fikret MEMİŞOĞLU  1962 yılında Derneginin ismini Elazığ Folklör Ve Turizm Dernegi olarak değişmiştir.2 yıla yakın bu adla faliyet yapan dernek 1964 yılında isim degişikliği yaparak Fikret MEMİŞOĞLU Başkanlığında Elazığ Kültür Dernegini kurmuştur.Bu dernek 12 Eylül 1980 yılına kadar devam etmiş İhtilalde dernekler  kapatılınca 1980 yılında aynı derneğin devamı olarak değişik adla Mehmet TOPAL Başkanlığında Elazığ Folklör Ve Turizm Derneği adı altında yeniden kurulmuştur.Bu dernek halen Bünyamin EROĞLU başkanlığında  faaliyetlerine  devam etmektedir.

 Fikret MEMİŞOĞLU ’nun  1950 -1967 yıllarında yerel gazete ve  dergilerde  bir çok makale, şiir  ve araştırma yazıları  yayınlanmıştır.Bu yazılar o yıllarda ilgi ile takip edilmiştir.1962 – 1967 yılları arasında ise Canani DÖKMECİ  ve   Fikret MEMİŞOĞLU başkanlığında  Yeni Fırat adında bir kültür sanat dergisi çıkarmışlardır.Bu dergi 36 sayı çıkmıştır.Bu derginin maliyetini ceplerinden karşılamışlar ve dergiyi özellikle gençlere ulaştırmak için   maliyetine satmışlardır. Bu dergide Elazığ kültürü,foklörü,tarihi,coğrafyası ve ekonomik hayatı ilgili yazılar yer almıştır.

Ayrıca Fikret MEMİŞOĞLU ve arkadaşları sivil toplum örgütü olma hasasiyeti içerisinde bu dergi yolu ile Keban Barajından , Elazığ’da Kurulması Planlanan Teknik Okula ,  Kültürel yozlaşmadan ,Elazığ da ki kültür çalışmalarına kadar her konuda yazılar yazmış kamuoyu oluşturmak için çalışmalar yürütmüşlerdir.Bu konuda okadr özverili çalışmalar yapmıştırki ölüm döşeğinde dahi gözlerini açıp Elazığda Teknik okul açıldı mı ?! diye sorar.Ömrünü hizmete vermiş bir vakıf insanı olduğununda en güzel ıspatı bu olsa gerek.

1966 yılında büyük bir çalışma ürünü olan HARPUT AHENGİ adındaki kitabı yayınlanmıştır.bu kitap Elazığlıların en büyük kültür hazinesi olarak bir başvuru ve klavuz eser olarak Elazığlıların kütüphanelerinde yerini alır.1988 de bu kitap ikinci baskısını yapar.Kardeşi Nafiz MEMİŞOĞLU’nu  35 yaşında kaybetmenin şokuyla 1 yıla yakın her şeyden elini çeker ve bu dönemde  peyganberlerin hayatını inceler ve Nebiler MESNEVİSİNİ yazar bu kitapta 2006 yılında yayınlanır.1995 yılında Harput divanını yayınlanır.bu kitabı babasının şiirleri ve kendi şiirlerini yayınlayacağı bir kitap olarak düşünürken etrafın baskısıyla Harput’a mal olmuş 35  şairin şiirlerinden oluşan bir çalışmaya dönüştürür.

Harput Halkbilgileri kitabında ise Elazığ’ın yakın tarihini ve halkbilimcisi olarak yaptığı araştırma ve tesbitleri yer almıştır.

Şiir yazan ,makaleler yazank,derlemeler yapan,eğitmenlik yapan,dergi çıkaran,dernek yöneten,Elazığ sorunlarıyla ilgilenen,politikayla uğraşan,avukatlık yapan bir MEMİŞOĞLU bu kadar zamanı nerden buluyordu diye sorarsanız cevabı günde 4 saat uyumakta saklıdır.Uykusundan fedekarlık edip kıssa hayatına bu kadar şey sığdırmış nadir insanlanlardandır.

 Tükenmez enerjisi Allah vergisi yetenekleri tutku derecesinde memleketine olan sevgisi onun başarısındaki en büyük etkendir.Elazığlılar Fikret MEMİŞOĞLU ile ne kadar öğünse azdır.


kaynak Mahmut KAHRAMAN                   Fikret MEMİŞOĞLU BELGESELİ


ESERLERİ:HARPUT AHENGİ

HARPUT HALK BİLGİLERİ

NEBİLER MESNEVİSİ

HARPUT DİVAN

Aşağıdaki formu doldurak Yorum Yapabilirsiniz

Bu habere toplam 1 yorum yazılmıştır.

hasip memisoglui [ 21 Ocak 2011, 22:22 ]
dosyalamak için

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

ELAZIĞLI YAZARLAR

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Kampanyamızı Nasıl Buldunuz

Tüm Anketler

Tüm Hakları Marmara Elazığlılar Derneği'ne Aittir. Acıbadem Caddesi Gayretli Sokak Demirciler Apt No:20/2 Daire 8 Acıbadem-Üsküdar/ İstanbul (E-5 Karayolu Üzeri Acıbadem) 0216 34 000 23
RSS Kaynağı