Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | İletişim |                                                                                      

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

FIRAT NEHRİ İLE İLGİLİ İNANIŞLAR

FIRAT NEHRİ İLE İLGİLİ İNANIŞLAR

Kategori  Kategori : ELAZIĞ HARPUT EFSANELERİ
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1306
Tarih  Tarih : 19 Kasım 2010, 13:45

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

FIRAT NEHRİ İLE İLGİLİ İNANIŞLAR

Fırat, dünyadaki kutsal olan akarsuların öncülüğünü yaptığı din kitaplarında-da belirtilen nehirlerimizdendir. Din ve tarih kitaplarında adının çok geçiyor olması tarih ve medeniyetin Fırat nehri ile başlamasındandır.

      Fırat nehri, Fırat'ın Erzurum'dan Basra'ya kadar geçtiği yerlerdeki inanışa göre, hastaların marazına, âşıkların sevdasına, hasretlerin iştiyakına, dindarların inancına, susuzların susuzluluğuna, kötü ruhların arınmasına medar olduğu ümit ve kanaati yaygındır.

      Fırat nehrinin geçtiği yerlerdeki inanışa göre Fırat, cennete kadar ulaşır. Dileğinin gerçekleşmesini isteyenler seçtikleri yedi taşı Fırat'ın ortalarına, kabaran çağlayan dalgalarına kadar ulaştırabilirler ise bu temennileri gerçekleşir. Cennete kadar ulaşabilir, Peygamber ve ermişlerin şefaat ve yardımlarına mazhar olurlar.

      Fırat; cennete ulaşacağı zaman sakinleşir, çağlaması kalmaz, durgun berrak olarak cennete varır. Burada çiçekleri, gülleri, ağaçlan, suladıktan sonra artan bölümüyle cehennemdekilere yardım etmek, onların ateşlerini hafifletmek için yine sessiz sedasız yoluna devam eder. Cehennemin sıcaklığı çok uzaklarda etkili olduğundan cehenneme ulaşıncaya kadar öyle azalırmış ki, ancak günahları az olanlar lüzumu kadar faydalanabilirlermiş.


 
Kaynak: Harput Efsaneleri (Meftune GÜLER)

ELESKAV - Elazığ Eğitim, Sanat, Kültür, Araştırma Tanıtma ve Hizmet Vakfı

Aşağıdaki formu doldurak Yorum Yapabilirsiniz

ELAZIĞ HARPUT EFSANELERİ

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Kampanyamızı Nasıl Buldunuz

Tüm Anketler

Tüm Hakları Marmara Elazığlılar Derneği'ne Aittir. Acıbadem Caddesi Gayretli Sokak Demirciler Apt No:20/2 Daire 8 Acıbadem-Üsküdar/ İstanbul (E-5 Karayolu Üzeri Acıbadem) 0216 34 000 23
RSS Kaynağı