Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | İletişim |                                                                                      

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

PROF. DR. MUSTAFA TEMİZER

PROF. DR. MUSTAFA TEMİZER

Kategori  Kategori : ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANLARI
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2849
Tarih  Tarih : 28 Aralık 2009, 12:56

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
       TEMİZER Hoca, Elazığ-Harput’un yetiştirdiği ender insanlardan biriydi.Elazığ’da Yüksek öğrenim veren üniversite ve fakültelerin hepsinin temelinde harcı ve büyük emeği olan çok büyük bir değerdi. Fethi ÜLKÜ, Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Dergisi’nin 14. sayısında TEMİZER hocamız için şöyle yazıyordu:

       5 Haziran 1998 günü kaybettiğimiz Prof. Dr. Mustafa TEMİZER, Elazığ’ın yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden biridir. 75 yıl süren bir ömür içinde pek çok eser bırakmış, değerli bir isimdir.
       “Kısaca öz geçmişi şöyledir:
       1923 yılında Harput’ta dünyaya gelmiştir. Dürüstlüğü ile tanınmış Terzi Mehmet TEMİZER’İN dört çocuğundan en büyüğüdür. İlk ve ortaokulu Elazığ’da, liseyi Malatya’da, üniversiteyi ise Ankara’da Veteriner Fakültesi’nde okumuştur. Öğrenimini başarı ile bitirdikten sonra Elazığ’da görev almış, bir hayli hizmette bulunmuştur.
       1948 yılında kurduğumuz Elazığ Kültür Derneği’nin Elazığ Şubesi’nde birlikte çalışma olanağı bulduk. Böylece dostluğumuz günden güne derinleşti. Daha sonra TEMİZER, mezunolduğu Veteriner Fakültesi’ne asistanolarak girdi, böylece akademik kariyere başlamış oldu. Bu görevinde bir yandan bilimsel çalışmalar yaparken bir yandanda Elazığ’dan gelenlerin sorunlarıyla ilgilenmeyi
ihmal etmiyordu.
       1954’te yeni görevim gereği ben de Ankara’ya gelince eski dostumla ilişkilerimiz sıklaştı. Zaten 1952-1953 yıllarında ben Fransa’da iken o benim mutemedim idi. Aylık maaşlarımı onun aracılığı ile alıyordum. Doktora hazırlığı için o Amerika’ya gidince, bu kez de ben ona mutemet oldum. Dönüşünde de ilişkilerimiz devam etti.
       Sayın TEMİZER’İN bilimsel yeteneği günden güne artmakta idi. Öyle ki ayağı kırık bir tavuğa protez takmak suretiyle onu nasıl tedavi ettiğini resimler ve şemalarla açıklayarak, Paris’teki Pastör Enstitüsü’nde tanınmış uzman Mme Collochine’e götürüp görüşünü almak üzere bana göndermişti. İsteğini yerine getirerek, görüştüğüm bu bayan uzman, TEMİZER’İN bulduğu ve uyguladığı yöntemi çok başarılı buldu ve taktirlerini,“Biz de ancak bu kadar yapabiliyoruz.” diyerek belirtti. Bu fırsatla Pasör’ün bizzat kurduğu bu büyük bilim kurumunu ve orada bulunan muhteşem kabrini ziyaret olanağı bulduğum için pek mutlu oldum ve Sayın TEMİZER’E müteşekkir idim.
      İşte bu türden bilimsel çabalarla TEMİZER, doçent ve bilahare de profesör oldu. Bilim çevrelerince, layık olduğu düzeyde tanındı.


Kaynak:Zekeriya BİCAN - SEKİZİNCİ ŞEHİR İZ BIRAKANLAR


 
MUSTAFA TEMİZER BELEDİYE BAŞKANI  - HÜSAMETTİN KAYA EFTÜD DERNEK BAŞKANI
 
Aşağıdaki formu doldurak Yorum Yapabilirsiniz

ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANLARI

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Kampanyamızı Nasıl Buldunuz

Tüm Anketler

Tüm Hakları Marmara Elazığlılar Derneği'ne Aittir. Acıbadem Caddesi Gayretli Sokak Demirciler Apt No:20/2 Daire 8 Acıbadem-Üsküdar/ İstanbul (E-5 Karayolu Üzeri Acıbadem) 0216 34 000 23
RSS Kaynağı