Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | İletişim |                                                                                      

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

MUTİA CANAN EFENDİGİL KARATAY

MUTİA CANAN EFENDİGİL
KARATAY

Kategori  Kategori : TANINMIŞ BÜROKRATLAR
Yorumlar  Yorum Sayısı : 43
Okunma  Okunma : 25628
Tarih  Tarih : 11 Kasım 2009, 10:51

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


 

       Mutia Canan Efendigil KARATAY,Harput’un çok tanınan bir ailesi olan EFENDİGİL ailesinin mümtaz evlatlarından birisidir. Azim ve gayreti ile tıp tahsili yaptı ve Türk tıp tarihinde unutulmaz başarılara imza attı. Sekizinci Şehir’de iz bırakanlar arasına girmesi bize onur vermiştir.

        Mutia Canan EFENDİGİL KARATAY, 02.03.1943 tarihinde, İzzetpaşa Mahallesi’ndeki Gazi Caddesi üzerindeki bahçeli evlerinde Harputlu EFENDİGİL ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının ikinci hanımı olan annesi fizik öğretmeni Vasfiye EFENDİGİL de Harputlu’ydu.    

Babası Avukat Ömer Naimi EFENDİGİL’DİR. Canan EFENDİGİL’İN daha sonra iki kız kardeşi daha dünyaya geldi. Böylece dört kardeş olmuşlardı. Babasının birinci hanımından da dört çocuğu vardı. Yani sekiz kardeş olmuşlardı. En büyük ablası Mehmet KOLOĞLU ile evli olan Nezihe KOLOĞLU’DUR. Yeğenleri, Metin, Veysi, Naci ve Celal KOLOĞLU’DUR. Ağabeyi Esat EFENDİGİL, yeğenleri Ömer Naimi, Mustafa ve Necmi EFENDİGİL’DİR. Bir ablası Harputlu olan dayısı, Palu ortaokulu müdürü, Elazığ Sanat Okulu müdürü ve sonra Arifiye Köy Enstitüsü öğretmeni olan Fethi GÜRSOY ile evlidir. Diğer yeğenleri, Lale ve Mehmet GÜRSOY, avukat olan Bedihe ablam, Malatyalı Avukat Reşat EMEK ile evli. Sinan ve Nurdan adında iki yeğeni vardır.

İlkokulu, ağabeyi Kemal EFENDİGİL ile birlikte İstasyon Caddesi’nde bulunan Atatürk

İlkokulu’nda okudu. O tarihte İstasyon Caddesi’nde oturuyorlardı. Annesi Elazığ Lisesi’nde fizik öğretmeni olarak çalışıyordu (namı diğer: Ayaklı Karpuz). Tahsil ve çalışma hayatı kakında bilgi vermesini rica ettik ve kendi yaşam hikâyesini şöyle anlattı:

         “Lise eğitimimi Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nde okumak için 11 yaşında İstanbul’a gönderildim ve yatılı olarak okudum. 1961’de liseden, 1967 tarihinde de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Tıp fakültesinde okuyorken, yaz tatillerinde Eskişehir Bardakçı Köyü ve Gaziantep Nizip’te gönüllü olarak çalıştım.Aynı sene İstanbul Üniversitesi tedavi kliniğinde iç hastalıkları dalında asistanlığa başladım.

1972 yılında iç hastalıklarında uzman olduktan sonra İngiliz hükümeti bursu ile İngiltere’de Liverpool Kalp Merkezi’nde kardiyoloji ihtisasına başladım.

1974 yılında, şimdi İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü olan kalp merkezinin koroner yoğun ünitesinin ilk kuruluş aşamasında, can dostum, hemşehrim ve değerli kardeşim Prof. Dr. Nuran YAZICIOĞLU ile birlikte çalıştım.

1976-1978 yılları arasında Güney Afrika, Cape Town Üniversitesi Groote Schuur Hastanesi’nde Christian Barnard ve ekibi ile kalp transplantasyonu ve koroner anjiografi üzerine çalışarak doçentlik tezimi hazırladım.

1978 senesinde İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde müdür yardımcısı olarak çalışmaya başladım ve 1979 yılında doçent oldum. Aynı sene Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü kurucularından olan, öğretim üyesi Ali Başak KARATAY ile evlendim.

1983 yılında oğlumuz Mehmet Rahmi KARATAY dünyaya geldi. 1987 yılında eşimin Syracuse Üniversitesi’nde, matematik felsefesi çalışmaları nedeniyle, ABD’de New York eyaletinde bulunan ve bir üniversite şehri olan Syracuse’a gittik. Kardiyolog olarak New York State Universitesi Health and Science Tıp Fakültesi, kardiovasküler araştırma laboratuvarında kıdemli şef olarak birçok bilimsel araştırma yürüttüm.Çalışmalarım tıp dergilerinde yayımlandı. Çeşitli toplantılarda konferanslar verdim.Tam ABD’ye yerleşiyorduk ki, 1994’te rahmetli olan, Cumhuriyet öğretmeni annem Vasfiye EFENDİGİL meleği ziyaretimize geldi. Ve de gayet asık bir surat ile; ‘Ben seni bu insanlara hizmet edesin diye yetiştirmedim, ülkene dön ve de ülkenin insanlarına hizmet et. Onların

sana ihtiyaçları, buradakilerden daha fazla, yoksa hakkımı helal etmem.’ dedi. Nur içinde yatsın. Bu nedenle 1995 yılında, tek başıma, yarı dönüş yaptım, oğlumun eğitimi ve eşimin araştırmaları devam ettiği için, onlar ABD’de bir süre daha kaldılar.

1996-1997 yıllarında 13 ay süre ile, Gaziantep’te Sani KONUKOĞLU Tıp Merkezi’nin kuruluşunda çalıştım ve kardiyoloji bölümünü kurdum. Bu hastanede bulunan, koroner bakım ünitesini kurdum ve de çalıştırdım. Koroner anjiografi laboratuarını kurdum ve ilk koroner anjioyu, Urfa’dan gelen Mehmet ÇIRPICI Bey’e yaptım. Ekip çalışmaları yaparak ilk açık kalp ameliyatlarını

başlattım. Bu arada sık sık ABD’de bulunan ailemin yanına gittim geldim. ABD’den dönüşümüz 12 yıl sonra 1999 yılında kesinleşti.

1997-1999 yılları arasında İstanbul’da bir özel hastanenin kardiovasküler hastalıklar bölümünü aynı şekilde kurdum. Koroner bakım ünitesinin kurulup işleme geçirilmesi, koroner anjiografi laboratuvarının başlatılması ve ilk koroner anjiografinin yapılması ve ilk açık kalp ameliyatlarının başlatılması gibi çalışmalar yürüttüm ve sistemi yerleştirdim.

1999-2002 yıllarında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve dahili bilimler bölüm başkanlığı yaptım. 2002 yılında kardiyoloji alanında yaptığım çalışmalardan dolayı Avrupa kardiologu diplomasını aldım.

         2002-2006 yıllarında Kadir Has Üniversitesi dâhili bilimler bölüm başkanlığı ve iç hastalıkları ana bilim dalı başkanlığı yaptım. 2006 mart ayından itibaren rahmetli hocam Profesör Cem’i DEMİROĞLU ile birlikte kurmuş olduğumuz, Türk Kardiyoloji Vakfı’nın kurduğu, İstanbul Bilim Üniversitesi’nde kurucu rektör olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda üniversitemizin eğitim ve uygulama merkezi olan Avrupa Florence Nigthingale Hastanesi’nde çalışmaktayım. İstanbul Bilim Üniversitesi Türkiye’de kurulmuş olan ilk, tek ve butik bir sağlık üniversitesidir. Yalnız sağlıkalanında eğitim veren bir üniversiteyiz.”


Kaynak:Zekeriya BİCAN - SEKİZİNCİ ŞEHİR İZ BIRAKANLAR


Aşağıdaki formu doldurak Yorum Yapabilirsiniz

Bu habere toplam 43 yorum yazılmıştır.

SUMER AKATAY [ 27 Ağustos 2012, 09:23 ]
Merhaba Hocam, Ben 40 yayışdan ve 29 yıllık Tip1 diabetim.Kitabınızı okudum ama uygulamada zorlanabiliyorum.
Eğer mümkünse size muayene olarak kilo vermek ve engin bilgilerinizden faydalanmak isterim.
Beğlı bulundugunuz hastahane yada muayene bilgilerinizi(ucret dahi) alabilirmiyim? Saygılar...
Turhan Bayoğlu [ 21 Mart 2012, 00:47 ]

       Sayın Hocam,Saygıdeğer hemşehrim,

   Harput Beyzadeler'indeni.Orman Yüksek Mühendisiyim.Rahmetli anneniz 3 yıl Fizik öğretmenliğimi yaptı,Onlrın sayesinde bu günlere geldik.Bizlere hizmetleri büyüktür.Tanrı nur içinde yatırsın.
Ayrıca sizinlede ifthar ederek Hocamın çocuğu diye gurur duyuyorum.Başarılarınızın devamı dileğiyle,saygılarımı sunarım.73 yaşındayım kısmet olursa ziyaretinize gelmek isterim.Sağlıcakla kalınız.
mürvet kaplan [ 03 Mart 2012, 07:49 ]
diyetinizi uyguluyorum,beslenmemi düzene koydum kendimi seviyorum ,iyi ki varsınız sevgili hocam size sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum...emekli öğrtmen mürvet kaplan
Osman cekic [ 22 Şubat 2012, 06:20 ]
Degerli hocam
Evvela size teşekkür ederek sözlerime baslamak isterim."rejim mı yapıyorsun ?" diyenlere bunun rejim değil bir yasam sekli olduğunu söylüyorum.ben bu yasam sekline 4 ay önce 94 kg idim.simdi ise 81kg yim.bizi ortalıkta dolaşan bilgi kirliliğinden kurtardığınız için ayrıca teşekkür.ancak verdiginiz bilgilerin devamı ve sorulara cevap verme imkanına vesile olması itibariyle size ait bir internet sitesi yapılamaz mı?saygilar...
Cem Memur [ 28 Ocak 2012, 12:37 ]
Bir Elazığli ve harput asigi olarak sizi ve size emek verenleri tebrik ediyorum.Adana da yasıyorum.Eger hani olurda yolunuz Adana ya düşerse en azından bir harput cedene kahvesi icmeye sizlerle bir iki kelam etmeyi çok isterdim.Sevgi,saygı ve muhabbetlerimi sunar ellerinizden öpüyorum. Tel 0533 6047083
Zerrin Efendioğlu [ 16 Ocak 2012, 17:39 ]
Canan hocaya çok teşekkürediyorum ikiay önce televizyonda gördüm keşke daha öncetanımış olsaydım kitabını aldım söylediklerinin hepsini tasvip ediyorum Allah ona uzun ömür versin onun gibi doktorların çoğalmasını temenni ederim saygılarımla.
tülay ince [ 08 Aralık 2011, 12:29 ]
DEĞERLİ HOCAM ELAZIĞLI OLARAK SİZİNLE GURUR DUYUYORUM VE ELLERİNİZDEN ÖPÜYORM.İYİKİ VARSINIZ
Ahmet Soydaş [ 04 Aralık 2011, 00:36 ]
Hocam sizin anlattıklarınıza ikna olmamak imkansız. Özellikle tıbbın bir bilim değil sanat olduğu fikrine tamamen katılıyorum. Bir Doktor arkadaşımızın dediği gibi hastalık değil hasta vardır. Herkes kendisi için en doğrusunu bulmalı.
Mehmet nezir kaymış [ 03 Aralık 2011, 21:47 ]
Değerli Hocam!!!

sizleri tesadüfen tv programın da izledim.

bende 17.04.2007'de kalbe 2 adet( x hastane) stend takıldı.ilk 3 ay çok iydim.

kullandığım ilaçlar( beloc mg)( cor aspirin 100mg) (delix 10 mg) ve konu olan crestor 10 mg.

2007'den bu yana ayak yanması,başağrısı,boyun ağrısı,kas ağrılar,unutkarlık,eklem ağrıları,görme bozukluğu, kas sıkışmaları halsizlik ( kuvvetsizlik) hayatımı zehir oldu.programı izledikten sonra bende crestor ilacını almadım ( 10 gündür kullanmıyorum ) inanın yukarıda saydığım yan etkileri yavaş yavaş kayboluyor.siz değerli hocam ( canan karatay ) sayenizde 5 yıl küsürdür.hayatımı zehir alt üst eden bu ilaç crestor 10 mg ( ilacını üreten ve ithalatını satışını ) yapan firma hakkında suç duyurusunda bulanacağım.bunun içinde sizinde yardımlarınızı destek olmanızı bilgilerinizle bana destek olmanızı ve bunun yanında tüm yasal süreci başlatmak istiyorum başka insanların hayatları zehir zıkkım olmasın diye bu yasal süreci başlatmak istiyorum.

saygılarımla arz ederim.
Nilufer Ermete [ 03 Aralık 2011, 14:20 ]
Merhaba Değerli Hocam,
İlaç firmalarının yarattığı bir hastalık Osteoporoz demişsiniz, bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir? D3 içeren suda eriyen ilaçlar faydalı mıdır, bana Osteopeni teşhisi konuldu, yoksa D Vitamini takviyesi mı almalıyım sadece? ve yoğurt peynir vs bol yemek yeterli midir? Çok teşekkür ederim değerli vaktinizi alıp bana cevap göndereceğiniz için. Saygılarımla, N. Ermete
metin senlık [ 29 Kasım 2011, 17:36 ]
Değerli hocam .BENDE SİZİ DÜN AKŞAMKİ PROGRAMDA İZLEME ŞANSINI BULDUM.DİĞER TÜM DOKTORLARIMIZI DA SAYGIYLA HAKKINI VEREYİM AMA SİZDEKİO İNSAN SEVGİSİ MESLEK AŞKI DAHA Bİ BAŞKA ÇOK DAHA GÖNÜLDEN GÖRDÜM.SAYGIDEĞER HOCALAR RUTİN YORUMLARDA BULUNUYOLAR FAKAT SİZ ADETA YAŞIYOSUNUZ İNSANLARA DAHA FAZLA DAHA NE VEREBİLİRİM EDASIYLA ADETA ÇIRPINIYOSUNUZ . SAĞOLUN VAROLUN BEN NAÇIZANE BU UFAK YORUMU YAPTIM BENDE SİZİ TANIDIĞIM İÇIN SİZİN O İNSANA HİZMET AŞKI GIBI HEYECANLIYIM.SAĞOLUN VAROLUN.SAYGIYLARIMLA   ,,METİN ŞENLİK...
Hatice Karakuzulu [ 29 Kasım 2011, 11:43 ]
3. haftaya girdim karatay diyetini % 90 uyguluyorum.160 cm ve 56 kiloyum.ilk haftadan itibaren vücudumdaki yağ azalmaya ve onun yerini kas almaya başladı.hiçbir kilo kaybım olmadı.bundan sonra devam ettiğimde kas oranının artışına bağlı olarak yüksek proteinle beslenen sporcular gibi kilo almaya başlarmıyım diye endişelenmeye başladım.Sayın karatayın email adresini gönderen olursa hocamıza sormak istiyorum.bir yerde bir hata olmalı.ama nerde???diyete devam etmelimiyim bilmiyorum.sadece akşamları balık yemeyi sevmiyorum onun yerine kırmızı et tüketiyorum ve hiçbir ara öğünü de kullanmıyorum.
bilgi sayın [ 28 Kasım 2011, 23:19 ]
SAYIN CANAN HOCAM HERŞEYDEN ÖNCE BİZLERİ BU GEREKSİZ BİLGİ KİRLİLİĞİNDEN ARINDIRDIĞINIZ İÇİN VE TIP ADINA HER BİR BİREYİN KOBAY OLMAKTA KURTARDIĞINIZ İÇİN AİLEM VE KENDİ ADIMA SONSUZ TEŞEKKÜR EDERİM. BENİM SORMAK İSTEDİĞİM ;ANNEM 71 YAŞINDA 78 KİLO 1,50 BOYUNDA ANİ BİR RAHATSIZLIKNDAN DOLAYI ANNEME BİR YIL ÖNCE BAŞKENT HST. ANKARADA 2 DAMARINA STENT TAKILDI. VE ANNEME LİPİTOR 40MĞ İLAÇ VERİLDİ. VE SÜREKLİ KULLANIYOR DOKTORU DEDİKİ BU HASTALARDA STENT NE KADAR ÖNEMLİ İSE BU KOLESTROL İLAÇLARIDA O KADAR ÖNEMLİDİR VE HER KONTROLÜNDE TEKRAR EDİYOR VE BİZ KORKUMUZDAN İLACI KESEMİYORUZ. LÜTFEN NE YAPABİLİRİZ İLACI BIRAKALIM MI? SAYGILARIMIZLA
LEYLA ÇAKIRER [ 28 Kasım 2011, 01:55 ]
Sayın Canan Hocam ,Sizi bu akşam tv de izledim ve eşime gerçek bir hoca işte dedim.Her şeyden önce başarili olan çalişma hayatiniz ve kariyerinizi candan kutluyorum.Kitabinizi daha okumadim.Yarin hemen alacağim.Gercekten yillarim diyet ve diyetisyenlerle gecti.Tavsiyelerinizi uygulayacagim.Saygilar.
tulay sarsılmaz [ 25 Kasım 2011, 13:59 ]
Hocam Öncelikle önünüzde saygıyla egilip ellerinizden öpüyorum. Bana doktorlara olan güvensizliğimi kırdınız. ben hiç ama hiç güvenmiyordum çünkü hepsi amarika dili konuşuyorlar (kibrit kutusu büyüklüğünde ) falan peynir yemekden bahseden kişiler. Evet bende aynı sizin gibi dşünüyorum ama ben bir dr olmadıgımdan kimseye inandırıcı gelmilmiyor aksine cahillikle suçlanıyordum. ama sizin kitabınız ve konuşmanız üzerine kendime güvenim geldi evet ben yanlış düşünmuyormuşum ve bunu bir prof da söyluyorsa kesinlıkle kendıme inandım. örnegin hastalanınca saglam yemek lazım ki kendimize gelelim değilmi. ama yok şu ilaç yok bu ilaç yok şu diyet dieyerek mahvoluyoruz ben hasdalanınca ilaç kullanmam ve aynı sizin dedıgınız gıbı kurufasulye balık et. kuruyemiş yerım ve 1 gün ancak yatada yatma süremdir. Hocam agzına saglık beni güçlendirdin ve güvenimi yeniden kazandırdın. Ayrıca ben saglık ve hastalık kitabları çok okudugumdan haddım olmayarak dr kadar olmazsada bilime güveniyorum ve diplomasız dr diyorum kendime saygılarımla hocam ellerinizden saygıla öpüyorum
ahmet demir [ 10 Kasım 2011, 12:41 ]
hocam tavsiyenize uyacağız siz bu millete mutluluk şefkatlik ve saygı   veriyorsunuz teşekürler
Tacittin Duran [ 07 Kasım 2011, 20:43 ]
Sevgili Canan hocam,
sizi izlerken köylü olmaktan gurur duyuyorum.zeytin ve zeytin yağı üreticisiyim.size çok teşekkür ederim.sağlığınıza duacıyım iyi ki varsınız .
Tacittin Duran
nilgun otkum [ 15 Ekim 2011, 09:48 ]
Sayın hocam tavsiyelerinize uyacağım..siz insana mutluluk veriyorsunuz..sağolun..
özge yılmaz [ 11 Ekim 2011, 18:47 ]
Hocam sizi geç buldum belki ama o kadar faydalı bilgiler varki kitabınızda, herkesin özellikle ailesinde diyabet hastalığı bulunan kimselerin dediklerinizi harfiyen uygulaması gerek. Çok teşekkürler, İnşallah tanışma fırsatı da bulurum sizinle Saygılar.
fazıl ahmet dura [ 05 Ekim 2011, 09:40 ]
hocam süpersiniz şimdiye kadar niye konuşmadınız hep insanlar yanlış yönlendirildi.Allah sizden razı olsun Allah sizin gibi DR.larımızı başımızdan eksik etmesin.sağ olun var olun.
Baran KALEM [ 25 Eylül 2011, 21:24 ]
slm bende tunceliliyim bütün samimiyetimle takdire şayan bir başarınız var örnek alınacak insanlardasınız en derin saygılarımla
hülya Kılıç [ 23 Eylül 2011, 13:58 ]
Hocamı Tv programlarından tanıdım.Sarılıp öpmek istedim.Okadar tatlı ki, okadar tatlı konuşuyor ki, ona Allahtan sağlıklı uzun ömürler diliyorum.Onunla guru duyuyorum.Tam bir Türk kadını,can dost gibi.Keşke onunla tanışabilme şansım olsa..
NİLGÜN DEMİRKIRAN [ 22 Eylül 2011, 20:53 ]
size ulaşmak istedim hocam. benim annem ve babam diyabet hastası her ikisi de insilin kullanmaktadır, buna rağmenannem her gün titreme nöbeti yaşamakta bu da onun yaşam kalitesini çok olumsuz etkilemekte. sizden ricam bize çalıştığınız hastane veya muaynaneizi bildirirseniz çok seviniri.

saygılarımla
Nilgün Demirkıran
Metin Ak [ 16 Temmuz 2011, 18:13 ]
Hocam kitabınızı okudum, ve uygulamaya başladım, öncelikle uygulamada hiç bir zorluk çekmediğimi belirteyim. Önerilerinizi herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Çok teşekkür ederim size, doğru bilgiler edinmemizi sağladığınız için. Saygılarımla.
oya selvi [ 15 Haziran 2011, 12:29 ]
Sayin Prof.Dr. Canan Karatay'in E-Posta adresini ogrenebilirimiyim.Hocama sormam gereken onemli kalp problemimiz var.Saygilarimla.
          Oya Selvi
mine uckun [ 27 Mayıs 2011, 19:03 ]
karatay diyeti kitabini aldim/ Hocama cok te;ekkur ediyorum. cik faydali bir kitap
ufuk muz topcu [ 22 Mayıs 2011, 23:20 ]
geçte olsa sizi tanıma imkanı bulduğum için çok mutlu ve gururluyum.hemşeriniz olarak izmirden selam ve saygılarımı gönderiyorum
Füsun Dorkip [ 21 Mayıs 2011, 08:15 ]
Güler yüzünüzle bilge kişiliğinizle ve vermiş olduğunuz bizi aydınlatan berrak net bilgi dolu açıklamalarınızla gönlümüzde taht kurdunuz.İyiki sizi tanıdık.Başarı dolu hayatınız bizlere gurur veren çalışmalarınız hep sürsün.Sizi sevgi ve saygılarımla kucaklıyorum efendim.
şeyma [ 15 Mayıs 2011, 17:04 ]
hocam bugün sizi trt 2 izledim hemşeri oldugumuzu öğrendiğimde daha çok onurlandım keşke ekranlara daha çok çıksanız şu diyetisyenlerden sıkıldık başarılarınızın devamını dilerim.
leyla inan [ 12 Mayıs 2011, 14:27 ]
On beş gündür diyetinizi uyguluyorum.Bir ay önce ldl kolestrolüm 159 idi.Diyetle birlikte şu anda kolestrol düzeyim totalde 252 ldl ise 191.Yani diyetle birlikte yükseliş var.Yalnız trigliserit oranım düştü .Önce107 olan trigliserit 67'e düştü.Kendimde halsizlik hissediyorum.Tansiyon değerim13 lerden 10'a 6 seviyesine düştü.Diyeti bırakmadım, devam ediyorum.Bana öneriniz ne olabilir.Bu arada kitabınızı okudum.Saygılarımla.
saliha yavuz [ 01 Mayıs 2011, 15:56 ]
sözlerinizi yaşam tarzı olarak benimseyerek ekmek simit yeme işini bırktım fındık fıstık destekli beslenmeye başladım . sizin de başarılarınızın devamını dilerim.
türkan ardalı [ 24 Nisan 2011, 15:04 ]
size tedavi olmak isteyen hastalar için açık adresinizi öğrenebilirmiyim
sema sarıoğlu [ 23 Mart 2011, 13:21 ]
Hocamöncelikle başarılı çalışmalarınızdan dolayı sizi kutluyor gurur duyuyorum... ben 25 li yaşlardan beri (o zamanlar 275_285 olarak çıkıyordu kötü kolasterolüm)kolesterolü yüksek olan biriyim..tahminen20 yıla yakın kolesterol ilacı kullanıyorum.. bu arada ben 58 yaşındayım.. 2001 yılında doktorum 300 üstüne çıktığı için anjiyo yaptı ama damarlar temiz çıktı ben farkında olmadan kalp spazmı geçirmişim bunu anjiyo sonrası üzüntüdende geçirebilirsiniz dediler.. anjiyoyu 2002 de oldum. halen lescol xl kullanıyorum bir ara buna ilaveten esetrolde verdıler ama karacığer değerlerim yükseldı esetrolü bıraktım şuan lescol xl ile kolesterolüm total230 ldl158 hdl ise56..   şuan bu hapları bırakmak istiyorum ama yükselırse kalp krizi olayından korktuğum için bırakamıyorum kılom şuan 58 boyum 148 rejimdeyim bana ne önerirsiniz .... saygılar... şimdiden teşekkür ederim ...Allaha emanet olunuz...
Tuncay ÖZ [ 08 Şubat 2011, 17:14 ]
HOCAM AŞAĞIDAKİ YAZIMA BİR CEVAP ALAMADIM SADECE SORULARDA MI KALINACAK?
Tuncay ÖZ [ 29 Ocak 2011, 10:35 ]
HOCAM MERHABA SİZİN YAZINIZI KOLESTEROLLE İLGİ ARAŞTIRMA YAPARKEN TESADÜF OKUDUM.HOCAM BEN 2005 YILINDA ANJİYO OLDUM SOL KRONER ARTERDE YÜZDE 25 PLAK SONRADA KOLESTEROL İLAÇLARI BENİM LDL DÜZEYİM GENELDE DÜŞÜK 75 GEÇMİYOR FAKAT TRİGLİSERİD ORANIM İLAÇ KULLANMAM VE HAFTADA 3-4 KEZ SPOR YAPSAMDA 200 DEN YÜKSEK ÇIKIYOR.ARADA KALP KONTROLERİMİ DE YAPTIRIYORUM SONUÇLAR İYİ DİYORLAR SPOR YAPMANA ENGEL Bİ ŞEY YOK KOŞABİLİRSİN DİYORLAR.TABİ EFOR SONUÇLARIMA GÖRE BEN KÜTÜPHANECİYİM GELEN SAĞLIK KİTAPLARINIDA ARAŞTIRIYORUM SHANE ELLİSON,UN "BİR MASALMIŞ KOLESTEROL"ADLI KİTABINI DA İNCELEDİM KOLESTEROL İLAÇLARININ KALP,E HİÇ FAYDASI OLMADIĞINI ANLATIYOR ŞİMDİ BURDA BUNA BİR ÖRNEK VERMEK İSTİYORUM BENİM YAN KOMŞUM VAR MEHMET AMCA DÜZENSİZ BESLENİYOR SAKATAT YEMEDİĞİ GÜN HEMEN HEMEN YOK,Bİ GÜN MERAK ETTİM KOLESTEROL TAHLİLİ YAPTIRDIM BUNDAN 5 SENE ÖNCE HEPSİ TAVAN LDL 285 DİĞERLERİ 300,400 ŞİMDİ VERİLERİ BAKILINCA KRİZ GEÇİRMESİ AN MESELESİ GİBİ FAKAT ARADAN 5 SENE GEÇTİ VE YEMELERİNDE DEĞİŞİKLİK YOK BESLENME TARZI AYNI BENİM ANLAYAMADIĞIM DA BU KİTABI DOĞRULAR NİTELİKTE ŞİMDİ HOCAM SİZE SORMAK İSTEDİĞİM SİZ YAZINIZDA Bİ HASTANIZA KOLESTEROL İLAÇLARINI BIRAKTIRMIŞSINIZ BUNUN YARİNE TUZSUZ FISTIK,KAVRULMUŞ FINDIK,HER GÜN YUMURTA BEN ZATEN KOLESTEROL İLAÇLERINI ARADA ATIYORUM.LİPANTLY KULLANIYORUM ŞU ANDA ÇELİŞKİDEYİM KULLANACAKMIYIZ? YOKSA KULLANMAYACAK MI YIZ?ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.BURDURDAN SELAMLAR.
Fethi TAMER TÜREL [ 29 Kasım 2010, 21:24 ]
CANAN benim Atatürk ilkokulunda 1den 5 e kadar abisi rahmetli KEMAL le beraber sınıf arkadaşlarımdı.Öğretmenimiz Abdulkerim KÖSE idi.Canan çok çalışkakan olduğu kadarda oderece sevimli tatlı minimini bir kızdı. Annesi Vasfiye hanım sonradan ELAZIĞ LİSESİnde fizik hocam oldu.Allah rahmet etsin.Babası ÖMER NAİM MÜFTÜ olunca İstanbul a taşındılar.
Aytül Tilgen [ 03 Ekim 2010, 23:57 ]
Sayın Canan Efendigil Karatay;
Emekli öğretmenim.Kolestrol ile ilgili bir mail aldım. 10 yıla yakın bir süredir "lipitor" kullanıyorum.Gönderdiğim paragraftaki söylem size mi ait?Bilgi verebilir misiniz?Teşekkürler.

****** ben EXPOCHANNELL' de aylardan beri bunu söylemekteyim.

İnsanlar şaşırıyorlar.

İlaç firmalarını yarattığı hastalıklarlar 3 tanedir ve dikkat ederseniz ilaçları en pahalı olanlardır.

1. Kolesterol
2. Osteoporoz
3. Menopoz

Bunların hepsi fizyolojik olaylardır, HASTALIK OLAMAZLAR!!! !

Sevgilerimle,

Prof. Dr. Canan Karatay

Yeşim Aydoğan [ 25 Ağustos 2010, 13:02 ]
Hocam, internette gezen mail yolu ile size ulaştım. Eşim De elazığlı, Sizden ricam, oğlum 11 yaşında ve kolestrolü 272 seviyesinde çok yüksek seyredyor ve vücudunda oluşan yaralar da çok geç iyileşiyor(ör:sinek ısırığı) yaptırdığımız testlerde birşey çıkmadı ama kolestrol seviyesinin düşmamaesi beni endişelendiriyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim Şimdiden teşekkürler
GÜLTEKİN YALÇIN [ 21 Temmuz 2010, 17:28 ]
Sn. Hocam;
Geçenlerde bir e-mail aldım, bir kısmını kopyalayıp aşağıya yapıştırdım.
Gerçekten sizin izninizle gönderilen mail' mi diye merak ettim. Bana da Doktotrum tarafından Kolesterol için ilaç almam önerildi. Bu mail'i okuyunca tereddütte kaldım.
Cevap verebilirseniz memnun olurum.
Saygılarımla.
Gültekin Yalçın.
Mühendis.


""İlaç firmalarını yarattığı hastalıklarlar 3 tanedir ve dikkat ederseniz ilaçları en pahalı olanlardır.

1. Kolesterol
2. Osteoporoz
3. Menopoz

Bunların hepsi fizyolojik olaylardır, HASTALIK OLAMAZLAR!!! !

Her yere fw. edebilirsiniz, arzu ediyorsanız.

Sevgilerimle, Canan Karatay "
Gülay Tuncer [ 24 Şubat 2010, 15:44 ]
Ben Canan Hanımı tanımakla cok onur duyuyorum. Ne ıyı yapmıs Turkıyeye donmus ve ben kendısıyle hem tanısmak hem de calısmak olanagı buldugum ıcın cok sanslıyım..Kendısıne saglıklı uzun omurler dılıyorum. Sevgı ve Saygılarımla;
nurdan tozoğlu [ 24 Ocak 2010, 15:41 ]
Canan Karatay Efendigil

Türkiyenin ve Dünyanın böyle değerli bilim insanlarına çok ihtiyacı var.Bilgi ve birikimleri ile hepimize ışık tutuyor.
murat koloğlu [ 30 Kasım 2009, 15:31 ]
efendıgıllerin hayatı
murat koloğlu [ 30 Kasım 2009, 15:27 ]
efendıgıllerin hayatı

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

TANINMIŞ BÜROKRATLAR

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Kampanyamızı Nasıl Buldunuz

Tüm Anketler

Tüm Hakları Marmara Elazığlılar Derneği'ne Aittir. Acıbadem Caddesi Gayretli Sokak Demirciler Apt No:20/2 Daire 8 Acıbadem-Üsküdar/ İstanbul (E-5 Karayolu Üzeri Acıbadem) 0216 34 000 23
RSS Kaynağı