Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | İletişim |                                                                                      

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ENVER DEMİRBAĞ

ENVER DEMİRBAĞ

Kategori  Kategori : MAHALLİ SANATÇILAR
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2441
Tarih  Tarih : 01 Aralık 2009, 13:38

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto       Palulu İbrahim Bey ve Ayşe Hanım'ın dört çocuğundan en küçüğüdür. Enver DEMİRBAĞ 1937 yılında Palu'da dünyaya gelir. Musikiye aşinalığı, Palu'da ilkokula devam ederken evlerinde bulunan gramofonu dinleyerek başlar. Babası İbrahim Hakkı Beyin de sesinin çok güzel olması ve musikiye aşık olması nedeniyle evlerinde yüz taneye yakın plak bulunan Enver DEMİRBAĞ, Müzeyyen SENAR, Hamiyet YÜCESES ve Münir Nurettin Selçuk'u dinleyerek Türk Sanat Musikisine ilgi duyar ve musiki merakı başlar.
        Enver DEMİRBAĞ, dört yaşındayken babasını kaybetmişti. Kışları Palu merkezde, yazları karşı tarafta bulunan bahçelerinde ikamet eden DEMİRBAĞ ailesi, babalarının ölümüyle zor günler geçirmeye başlamıştı. 1946 yılında Palu-Sekrat'da bulunan dayıları Ali Bey, iki erkek yeğenini yanına alarak konağına yerleştirdi. Musikişinas biri olan Sekratlı Ali Bey, yeğenlerinin seslerinin güzel olduğunu farkedince, Harput Musikisi ustası Köğenkli Hafızı (Mustafa SÜER) konağa çağırarak yeğenlerine ders vermesini istedi. Yıllarca sürecek olan musiki dersleri böylece başladı.
        Birkaç yıl Paşa ve Enver DEMİRBAĞ kardeşler derslere birlikte devam ederler. Paşa Demirbağ'ın askere gitmesi nedeniyle Enver DEMİRBAĞ derslere yalnız devam eder ve kendini yetiştirir. Konakta yapılan meşklerde o da okumaya başlar.
        Zaman içinde Elazığ'a gelen Enver DEMİRBAĞ, Fikret MEMİŞOĞLU ile tanışır. Bu vesile ile Hafız Osman Öğe'yle de biraraya gelir. Meşklerde beraber olur ve o tavrı da öğrenir. MEMİŞOĞLU'yla, gecelerde birlikte olarak daha geniş kitlelere hitap eder. O tarihlerden itibaren çeşitli illerde konserlere başlar. TRT Radyo arşivi için bir çok eserler okuyarak kaynak kişi unvanını alır. Sesini tüm Türkiye'ye duyuran Enver DEMİRBAĞ ilk plağını Aşkın Plak'ta yapar, daha sonra Mahinur Plak ile çalışmaya başlar. Bu dönemlerde yetmişe yakın plak doldurur.
        Harput Musikisinin aranan sesi olan Enver DEMİRBAĞ,o zamanının, dünyada ki "beş tenör'ünden biridir".Türkiye'deki birçok ustanın "Hocam" diye hitap ettiği Enver DEMİRBAĞ TRT Halk Müziği Daire Başkanlığı'ndan defalarca kadrolu sanatçı olarak teklif alır, ancak kabul etmez.
        Harput musikisini her yere tanıtıp sevdiren Enver DEMİRBAĞ Ankara'da ikamet ettiği dönemde evlenir. Evliliklerinin altıncı yılında eşi vefat eden DEMİRBAĞ, yine yalnız kalır.
        Sekrat'taki konakta geceleri "Elezber" okurken çevre köylerde çalışanların işlerini bırakarak dinlediği, birçok ünlü sanatçının kaynak kişi olarak eserlerini aldığı Enver DEMİRBAĞ, sekiz yıl evvel bir felç geçirerek hasta yatağına mahkum olur.
        Yıllarca Harput'u ve Elazığ'ı tanıtıp sevdiren DEMİRBAĞ, maalesef hasta yatağında yalnız bırakılmıştır. Birçok kez çağrı yapılmasına rağmen kendisine akülü araba yerine normal tekerlekli sandalye verilmiştir. Sadece iki yıl önce Ankara'daki işadamları toplanarak maddi destekte bulunmuşlardır. Tedavisiyle ilgili herşey yapılmış ancak, tıbben yapılacak bir müdahale kalmamıştır. Aslında büyük ustayı üzen rahatsızlığı değil, iyi gününde etrafında olanların kaybolmasıdır. Allah'tan acil şifalar diliyoruz


Aşağıdaki formu doldurak Yorum Yapabilirsiniz

MAHALLİ SANATÇILAR

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Kampanyamızı Nasıl Buldunuz

Tüm Anketler

Tüm Hakları Marmara Elazığlılar Derneği'ne Aittir. Acıbadem Caddesi Gayretli Sokak Demirciler Apt No:20/2 Daire 8 Acıbadem-Üsküdar/ İstanbul (E-5 Karayolu Üzeri Acıbadem) 0216 34 000 23
RSS Kaynağı